Kõrvarõngad Sõrmused Käevõrud Kaelakeed Kulonid Komplektid

Tasub teada

Eesti Vabariigis kehtib Väärismetalltoodete seadus. Väärismetalltoodeid võib valmistada, jae-või hulgimüügi korras müügiks pakkuda või sisse vedada äriregistrisse kantud ettevõtja, kellel on majandustegevuse registri registreeringus märge vastavalt väärismetalltoodete valmistamise, sisseveo, hulgimüügi või jaemüügi kohta. Väärismetalltooteks loetakse ehet või muud toodet, mille baasmetalliks on väärismetall: kuld, hõbe, plaatium. Ülekullatud, -hõbetatud toodetelt ehk imitatsioonidelt ei nõuta märgistuse olemasolu. 

Väärsmetalltoodete valmistaja ja sissevedaja peab olema registreeritud nimemärgiste riiklikus registris. Toodet võib väärismetalltootena müügiks pakkuda, kui see vastab kehtiva seadusandluse nõuetele ja on vähemalt märgistatud seaduses ettenähtud kohustuslike märgistega, milleks on nimemärgis ja proovimärgis. Nimemärgis pressitakse tootesse või süvistatakse laseriga. Nimemärgiseks võib olla täht, täheühend või sümbol (ka kaubamärk) tingimusel, et see on selgesti eristatav teistest Eestis kasutatavatest nimemärgistest.

Väärismetalltoode peab olema valmistatud kasutades seaduses sätestatud standardproovile vastavaid väärismetalle ja see peab olema märgistatud kohustuslike proovimärgistega. Väärismetalltoote valmistamiseks kasutatud väärismetall on standardproovile vastav, kui selle puhta kulla, hõbeda, plaatina või pallaadiumi sisaldus on standardprooviga võrdne või sellest suurem.

Väärismetalli standardproovid on:
 1) kuldtootel 375, 500, 585, 750, 916 või 999;
 2) hõbetootel 800, 830, 925 või 999;
 3) plaatinatootel 850, 950 või 999;
 4) pallaadiumtootel 500, 950 või 999.

Vastutus toote nõuetele vastavuse eest lasub tooteid maaletooval, valmistaval ja müüval ettevõttel.

Hõbe on habras metall võrreldest teiste enim kasutatavate metallidega ehete, lauanõude jmt. valmistuses. Puhas hõbe on väga pehme, enimkasutatav on 925 märgistusega hõbe, mis sisaldab 92,5% hõbedat ning 7,5% muid metalle, mis muudavad sulami vastupidavamaks. Ebaõigel kasutusel on kergesti tekkimas plekid, kriimud ning tuhmumine, viimane tuleneb kokkupuutest õhuga. Hõbedat on lihtne läikivana hoida poleerides seda puuvillase riidest lapiga regulaarselt. Hõbe, mis on seisnud kasutuseta pikemat aega, nõuab läike taastamiseks spetsiaalset puhastuspastat. Puhasta õrnalt ja kasuta pehmet riiet! Võid proovida ka järgmist: 

Aseta kraanikausi põhja foolium ja täida veega. Lisa natuke soola ja soodat. Vahekord ei ole oluline, paar teelusikatäit kumbagi. Aseta hõbeehted vette nii, et need puutuksid üksteisega kokku ning samuti fooliumiga. Hoia ehteid vees kuni viis minutit, loputa ning kuivata.

Hõbeda puhastamiseks võib kasutada ka spetsiaalseid puhasuslappe, mis löövad ehted läikima ilma pasta või vedeliku kasutamiseta; oluline on jälgida, et hõbe oleks puhas tolmust või liivaosakestest. Soovitus: hõbe on mõeldud kandmiseks; kehaõlid aitavad ära hoida tuhmumist. 

Alpaca koosneb 55% vasest, 20% niklist, 20% tsingist ja 5% tinast. Alpaca ehk uushõbe pärineb Hiinast ning on odavam asendusmaterjal hõbedale. Alpaca eelis võrreldes hõbedaga on see, et teda on lihtsam hooldada. Levinud on ka sulam alpacast mis on kaetud hõbedaga. Selline kombinatsioon teeb metalli tugevamaks kui lihtsalt hõbe ning säilitab läikivuse. Alpaca-hõbe on vastupidav ja kvaliteetne metall, väga levinud ehete valmistamise materjal. Alpaca hõbedat hooldatakse sarnaselt tavalise hõbedaga. Proovi puhastamiseks järgmist:

Sega mõned tilgad nõudepesuvahendit mõne tilga sidrunimahlaga ühes klaasis soojas vees. Aseta ehted klaasi kuni 1-2 minutiks. Loputada pole vaja, aseta lihtsalt puhtale rätikule kuivama. Soovitus: kui võimalik hoia igapäevaselt ehteid üksteisest eraldi, siis ei lähe need sassi ega saa kriimustada. Sametriidega polsterdatud ehetekarbid on ideaalne koht.